Merytoryka w prostym języku: jak pisać, by zrozumiał Cię każdy
Prosty język to przede wszystkim narzędzie do transportu informacji do odbiorcy. Jak zadbać o zwięzły, zrozumiały i kompletny tekst? Zobacz, jak sprawić, aby Twój tekst był merytorycznie bez zarzutu.
Z tego tekstu dowiesz się:
- o czwartym komponencie tekstu – merytoryce,
- jak upraszczać teksty merytoryczne,
- jak stosować prosty język w prawie i marketingu.
Pracownia Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego opracowała standard prostej polszczyzny. Jest on oparty na teorii efektywnej komunikacji. Zakłada ona, że uproszczenie tekstu wymaga zastosowania czterech strategii (superzasad) prostego języka. Są to:
Żeby napisać tekst prostym językiem, musisz zatem pamiętać o czterech warstwach treści. Każda jest ważna, każdej poświęcasz uwagę. Zaczynasz jednak od merytoryki. Jak o nią zadbać?
Najważniejsze informacje
- Prosty język to narzędzie, które umożliwia szerszej publiczności zrozumienie tekstu. Bez upraszczania merytoryki.
- Podstawowe zasady prostego języka obejmują jasność, zrozumiałość i precyzję. Eliminujesz niezrozumiałe elementy językowe typowe dla języka urzędowego.
- Prosty język sprawdza się w biznesie i tekstach urzędowych. Zwiększą dostępność i skuteczność komunikacji.
Ruch prostego języka koncentruje się na:
- upraszczaniu tekstów pisanych przez specjalistów, aby zwiększyć ich zrozumiałość dla ogółu odbiorców,
- eliminowaniu niezrozumiałego i przytłaczającego „urzędowego stylu”,
- poprawianiu tekstów nafaszerowanych skomplikowanym językiem prawniczym.
Prosty język nie oznacza jednak upraszczania treści. Celem jest, by przekazać te same informacje, ale przystępnym językiem. Prosty język nie jest zatem zubożeniem języka, ale jego wzbogaceniem. Dzięki niemu teksty stają się bardziej dostępne dla szerokiego grona odbiorców, co jest szczególnie ważne w kontekście demokratycznego społeczeństwa.
Kluczowe zasady prostego języka w merytoryce
Naczelna zasada prostego języka dotycząca merytoryki: pisz zrozumiale i precyzyjnie. W standardowym języku biznesowym często występują elementy, które komplikują przekaz: specjalistyczne słownictwo czy zdania wielokrotnie złożone. Prosty język dąży do eliminacji tych elementów. Zastępuje je konstrukcjami zrozumiałymi dla każdego. Wyjaśniaj wszystkie skrótowce!
Pracuj z ekspertem
Najczęstsza porada dotycząca merytoryki w prostym języku to „nie upraszczaj wiedzy merytorycznej bez eksperta”. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. A zatem – co konkretnie robić?
Dodawaj treści wspierające
Uproszczony tekst niekoniecznie będzie krótszy! Wydłuży się, gdy dodasz nowe treści, jeśli są konieczne do zrozumienia tematu albo gdy autor użył skrótu myślowego, który będzie trudny do rozszyfrowania przez niespecjalistów. W ten sposób ograniczysz klątwę wiedzy.
Wyjaśniaj przekaz prawny
Jasne i łatwe do przeczytania dokumenty prawnicze są bardziej ekonomiczne. I to pomimo potencjalnych początkowych trudności w ich tworzeniu. Przydaje się projektowanie tekstów w prosty sposób. Uczy tego legal design, o którym rozmawialiśmy w tym podcaście: https://contelia.com/legal-design-jak-pisac-prosto-o-prawie/.
Nie lej wody w marketingu
Prosty język pomoże Ci skutecznie komunikować się z odbiorcami. Efektywna komunikacja marketingowa, wykorzystująca prosty język, ułatwia przedstawienie korzyści bez zbędnych ogólników lub takich przymiotników jak: innowacyjny, przełomowy czy najlepszy na rynku. Użycie prostego języka w marketingu treściowym B2B jest kluczowe dla zapewnienia jasności i ułatwienia procesu decyzyjnego klientom biznesowym.
Podsumowanie
Prosty język służy do szybkiego transportu informacji do odbiorcy. Twoim zadaniem jest, aby tekst był zwięzły, ale zrozumiały. Nie upraszczaj wiedzy merytorycznej bez konsultacji z ekspertem, ale – w razie potrzeby – dodawaj treści wspierające.
Najczęściej zadawane pytania
Jak sprawdzić, czy mój tekst jest napisany prostym językiem?
Sprawdź tekst w bezpłatnym serwisie Logios Redaktor, aby zobaczyć, czy jest napisany prostym językiem. Możesz poprawić swoje teksty dzięki indeksowi prostego języka. (Bez dodatkowych opłat!)
Jak nauczyć się upraszczania testów?
O tym, jak upraszczać teksty od strony merytorycznej, mówimy na naszych szkoleniach z prostego języka. Zapraszamy!
Marta Smyrska
Strateg, maksymalistka i zawodowa optymistka. Odpowiada za sprzedaż i obsługę klientów. Twórczyni kreatywnych procesów i procedur, specjalizuje się w tworzeniu flow dla zespołu. Wcześniej autorka Polityki i Account Manager w agencjach PR.
Powiązane artykuły
Norma ISO dla prostego języka. Co oznacza dla marketingowców?
„ISO 24495-1:2023 Plain language – Part 1: Governing principles and guidelines” to pełna nazwa normy ISO…
Czytaj dalejJak zostać ambasadorem, czyli gdzie może pracować ekspert od prostego języka
Przyjęło się, że eksperci od prostego języka pracują głównie dla urzędów, ministerstw i dużych przedsiębiorstw. Tymczasem…
Czytaj dalejJak budować strukturę tekstu w prostym języku
Prosty język to nie tylko zwięzłe zdania i poprawność gramatyczna. To również jasna i przejrzysta struktura. Zobacz, jak zmienisz…
Czytaj dalej