Od pomysłu do produktu Case study 2/3
Jak sprawnie (i skutecznie) prototypować? Case study magazynu Smyrska PR 2/3
W poprzednim wpisie opowiedziałam o tym, jak razem z moim zespołem wypracowałyśmy pomysł stworzenia magazynu, który przedstawiałby nasze możliwości w zakresie custom publishing.
Magazyn spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem. Jak napisał jeden z naszych klientów, Mateusz z firmy architektonicznej Workplace:
„Zdecydowanie zachęca do współpracy z Wami – pozycjonuje Was jako firmę z kompleksową ofertą oraz produktem cyfrowym, który nie jest tylko materiałem reklamowym, tylko dobrym i wartościowym contentem”.
Robert, Konsultant HR, napisał:
„Magazyn świetny. Robi wrażenie trafiającego w aktualne tematy w nowoczesny sposób”.
Przemek, właściciel szkoły językowej, aż podzielił się naszym magazynem ze swoją klientką, która – jak się okazało – jest menedżerem Diversity/Inclusion.
Powtarzało się stwierdzenie, że przygotowanie takiego magazynu wymagało od nas wiele pracy i energii. No cóż, mniej niż się wydaje!
Jeżeli jesteś odpowiedzialny za tworzenie produktów contentowych, to zapewne wkładasz w to dużo pracy, czasu i energii. Na szybkie prototypowanie produktów jest prosty sposób! Oderwij się na chwilę od swoich zajęć, bo dzisiaj opowiem więcej o tym, jak powstał magazyn.
Prototypowanie w praktyce
Pomysł magazynu chodził mi po głowie od dawna, ale potrzebowałam impulsu. Mocno zainspirowała mnie sugestia, zawarta w książce Jasona Frieda, Rework: sprzedawaj produkty uboczne swojej pracy. Ta idea rezonuje zwłaszcza w czasach zero waste, kiedy marnotrawstwo wyrasta nieomal na grzech śmiertelny. A przecież my produkujemy tyle dobrego contentu!;)
Wbrew pozorom naszą produkcją nie są teksty, a idee. W ciągu ostatnich kwartałów udało nam się ich zgromadzić całkiem pokaźną ilość. Postanowiłyśmy stworzyć nowy produkt z wykorzystaniem dostępnego „tworzywa”, by możliwie najtaniej i jak najsprawniej przetestować go na rynku.
Planowanie zaczęłam od kartki, ale oczywiście nie czystej! Do prototypowania wykorzystuję materiały jednego z najlepszych szkoleń, z jakim się zetknęłam: kursu prototypowania Acumen. Jest to organizacja non profit szkoląca organizacje pozarządowe. Skorzystałam również z innych kursów Acumen, np. poświęconego projektowaniu H2H Design Kit: The Course for Human-Centered Design, czy warsztatu ze storytellingu, który bardzo zmienił moje podejście do opowiadania historii w biznesie. Oprócz ekspresji i energii prowadzących pozostały mi w pamięci także bardzo przydatne materiały przygotowujące do wystąpień publicznych.
Pomysł w 20 minut, produkt w 2 miesiące
Jak przystało na innowację, nasza wzięła się od karteczki samoprzylepnej. Nazwę projektu miałyśmy gotową: od początku tego roku w naszym newsletterze (link na końcu artykułu) pojawiła się rubryka Future of (Team) Work, gdzie linkujemy ciekawe materiały dotyczące przyszłości pracy.
W czasie rozmowy z moim zespołem wypełniłam pierwszy formularz, który pokazał nam, jak może wyglądać makieta. Wypełnienie go zabrało mniej niż 20 minut. Podejrzliwie patrzyłam na kartkę: to nie może być aż tak proste!
Spośród tekstów, które miałyśmy do dyspozycji, wybrałyśmy kilka najlepiej pasujących do tematu magazynu. Temat numeru, czyli artykuł o 4 pokoleniach w pracy, stworzyłyśmy specjalnie na potrzeby publikacji, w oparciu o niepublikowane wcześniej dane z GUS i z komentarzami ekspertów.
Ostatnim etapem było złożenie magazynu i dopracowanie jego formy graficznej. Projekt przygotował Adam Karbowski, doświadczony grafik, z którym mam przyjemność pracować już kilkanaście lat (znamy się z agencji reklamowej TBWA, gdzie robiliśmy wspólne projekty dla takich marek jak Wawel SA).
Wybor okładki publikacji przeprowadziliśmy na LinkedIn. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli nam ją wybrać!
Podsumowując, stworzenie magazynu zajęło nam ok. 2 miesięcy. Realizowałyśmy ten projekt w miarę wolnych zasobów, których mimo trudnej sytuacji, jaka zapanowała wiosną tego roku, nie miałyśmy zbyt wiele. Jeżeli chodzi o koszty zewnętrzne prototypowania, całość powinna się zamknąć w kwocie poniżej 5000 zł (planujemy jeszcze wydrukowanie kilkunastu egzemplarzy). Hosting magazynu online, na platformie fliphtml5.com, kosztuje ok. 60 zł miesięcznie i daje bardzo duże możliwości rozbudowywania magazynu, np. o filmy, pliki dźwiękowe i animacje. Można go też umieścić tam bezpłatnie, z brandingiem platformy.
Kto prototypuje, klientów zyskuje
Błyskotliwych pomysłów i zapisanych pomysłami karteczek może być na pęczki, ale nadanie im realnej formy to konkretna praca, której nikt za nas nie wykona. Jednak podążanie za jasnymi wytycznymi, odpowiadanie na konkretne pytania na każdym etapie procesu niezwykle pomaga utrzymać właściwy kurs i nie utonąć w morzu „a może”.
Nasz magazyn nie tylko szybko nabrał ostatecznych kształtów, ale jak na dobry content przystało, już zaczyna na siebie pracować. Mamy już pierwszych klientów zainteresowanych obecnością na łamach naszego magazynu. Co więcej, nasz stały klient poprosił nas o przygotowanie podobnego formatu, tym razem dla klientów z sektora finansowego. Nowy projekt będzie dotyczył przyszłości bankowości. Oczywiście data-driven:)
Jeżeli chcesz śledzić na bieżąco to, co robimy, zapraszamy Cię do subskrypcji naszego newslettera . Jeżeli nie miałeś jeszcze okazji przeczytać naszego magazynu, znajdziesz go tutaj.
W kolejnym odcinku: podsumowanie naszego eksperymentu!
Marta Smyrska
Strateg, maksymalistka i zawodowa optymistka. Odpowiada za sprzedaż i obsługę klientów. Twórczyni kreatywnych procesów i procedur, specjalizuje się w tworzeniu flow dla zespołu. Wcześniej autorka Polityki i Account Manager w agencjach PR.
Powiązane artykuły
Czy warto pojechać na Viva Technology? Relacja z Paryża
Największe targi technologiczne w Europie, organizowane przez Publicis i grupę Les Echos-Le Parisien, zgromadziły start-upy, przedsiębiorców,…
Czytaj dalejSztuczna inteligencja może wszystko… czego ją nauczymy. Wykorzystanie AI w Content Marketingu
AI oferuje wiele korzyści dla różnych branż i sektorów. Jest obecnie jednym z najbardziej dynamicznie…
Czytaj dalejJak w ciągu 3 miesięcy potroiliśmy ruch z Google
GS1 Polska zleciła nam tworzenie artykułów do Bazy wiedzy na portalu edukacyjnym Akademia Cyfryzacji. Ostatecznie…
Czytaj dalej