Zastosowanie ramowania w tworzeniu contentu
Zapraszamy do prześledzenia ćwiczenia związanego z ramowaniem znaczenia w tworzeniu contentu. W ramowaniu chodzi o to, żeby nadać określoną perspektywę w widzeniu danej rzeczy, sprawy, zjawiska (pokazać w określonym świetle). Służą do tego skojarzenia z użytymi słowami, struktury językowe, sposób opisu i metafory. W ten sposób wyznacza się granice znaczenia [link do artykułu o ramowaniu].
Jeśli mamy produkt IT (np. informatyczny system biznesowy), to niejako sam narzuca się sposób pisania o nim. Należy pisać o tym jak o technologii, jak o technologicznej nowości.
Pamiętajmy, że ramowanie tworzą skojarzenia związane z opisem, więc technologiczna nowość to np.: coś, co można opisać logicznie, racjonalnie, z użyciem matematyki, jest to naukowe (obraz laboratorium), albo wręcz kosmiczne (obraz wnętrza statku kosmicznego, SF).
Słabość tego podejścia: może być to nazbyt chłodne emocjonalnie, obce, onieśmielające, może wydawać się trudne.
Wszystko jednak zależy od tego, do kogo kierujemy ten opis, bo może być też inspirujące.
O tej samej rzeczy można pisać i mówić jak o artykule pierwszej potrzeby (użyteczność i powszechność), dziele sztuki (piękno i kunszt wykonania), technologii kosmicznej (nowoczesność i nauka) albo jak o broni (przewaga taktyczna i strategiczna).
Każdy z tych opisów coś uwypukli i coś pominie.
Ćwiczenie związane z ramowaniem
Pytania, na które w związku z powyższym warto sobie odpowiedzieć:
1. Gdyby system IT był kolejno: technologią kosmiczną, artykułem pierwszej potrzeby, dziełem sztuki lub bronią, to jakie sieci skojarzeń powinien aktywizować?
Czyli wymień, z czym kojarzą się te poszczególne obiekty (wolne skojarzenia).
Skojarzenia dla technologii kosmicznej: skomplikowany system, wysublimowana struktura, inżynieryjne cacko, o dużej wartości, kosztowne, przyszłościowe, podróże kosmiczne, książki i filmy SF.
Skojarzenia dla artykułu pierwszej potrzeby: ułatwia życie, podstawowe potrzeby, dostępność, rozsądna cena, bez niego nie da się normalnie funkcjonować, cywilizacyjne udogodnienie, jak prąd w gniazdku lub mydło.
Skojarzenia dla dzieła sztuki: mistrzostwo, certyfikat autentyczności, renomowany autor, wartość estetyczna, ukryte przed laikami znaczenie, kunszt wykonania, nowatorskie ujęcie tematu.
Skojarzenia dla broni: niezawodność, zasięg działania, przewaga taktyczna i strategiczna, siła rażenia, pokonanie konkurencji, ściśle tajne, na wyłączność.
2. Gdyby system IT był kolejno: technologią kosmiczną, artykułem pierwszej potrzeby, dziełem sztuki lub bronią, to jak należałoby o nim pisać?
- Co byłoby ważne wtedy (jakie treści)?
Dla technologii kosmicznej: badawcze nowości, treści naukowe, techniczne, wizjonerskie, wybiegające daleko w przyszłość.
Dla artykułu pierwszej potrzeby: informacje o spełnianych standardach, o dostępności, dobra cena, powszechność użytkowania.
Dla dzieła sztuki: walory wykonania, piękno rozwiązań, awangardowość, prestiż posiadania, niepowtarzalność, unikatowość.
Dla broni: parametry techniczne, testy w ogniu walki (w boju), bezpieczeństwo użytkownika, niedostępność dla konkurencji, umowa na wyłączność.
- Jakie słowa byłyby kluczowe?
Dla technologii kosmicznej: nowoczesne, szybkie, nowatorskie, innowacja
Dla artykułu pierwszej potrzeby: spełnia standardy, udogodnienie, zrealizowana podstawowa potrzebna
Dla dzieła sztuki: mistrzostwo, piękne wykonanie, unikatowe
Dla broni: niezawodny system, precyzyjny, szybszy od innych - Ile byłoby w opisie racjonalności, a ile emocji?
Dla technologii kosmicznej to 8 : 2 (proporcja racjonalności do emocji)
Dla artykułu pierwszej potrzeby to 5 : 5
Dla dzieła sztuki to 2 : 8
Dla broni to 9 : 1
- Jak różniłby się styl opisu, jaki język byłby najodpowiedniejszy?
Dla technologii kosmicznej styl i język: racjonalny, komunikatywny, ale naukowy, logiczne wywody, podkreślanie wynikania, związków przyczynowo-skutkowych
Dla artykułu pierwszej potrzeby styl i język: prosty, uniwersalny, odwołujący się do emocji, czyli obrazujący przyjemność z użytkowania, lekki, może być zabawny lub radosny
Dla dzieła sztuki styl i język: wyrafinowany, metaforyczny, z odwołaniami do opracowań na podobny temat, z elementami subiektywnej oceny
Dla broni styl i język: techniczny, prosty, logiczny, wykazujący skuteczność i przewagę nad rozwiązaniami konkurencyjnymi
3. Czy można te podejścia jakoś zmiksować?
Np. dzieło sztuki będące kosmiczną technologią, artykuł pierwszej potrzeby, który jest bronią.
Możliwe hybrydy:
◦ kosmiczna technologia, która jest dziełem sztuki pod względem wykonania (jak dobrze zaprojektowany samolot)
◦ kosmiczna technologia, która jest bronią (jak satelita szpiegowski)
◦ artykuł pierwszej potrzeby, który jest dziełem sztuki (jak porcelanowa filiżanka)
◦ broń, która jest artykułem pierwszej potrzeby (jak nóż do chleba)
◦ dzieło sztuki, które jest kosmiczną technologią (jak holograficzny obraz rzeźby)
4. Do kogo należałoby skierować opis systemu IT jako kolejno: technologii kosmicznej, artykułu pierwszej potrzeby, dzieła sztuki lub broni?
Kim jest odbiorca, każdej z tych wersji?
Czym ci odbiorcy się różnią?
Technologia kosmiczna: odbiorca to ktoś (firma), kto sobie poradzi z tą technologią, jest w stanie ją użytkować i takiej wysublimowanej technologii potrzebuje
Artykuł pierwszej potrzeby: odbiorcą jest niemal każdy (osoba lub firma)
Dzieło sztuki: odbiorcą jest koneser, a także osoba (firma), która jest zorientowana na prestiż posiadania
Broń: odbiorcą jest ktoś (firma), kto czuje się zagrożony, dostrzega niebezpieczeństwo, chce się obronić lub zwyciężyć
Czym się różnią odbiorcy tych produktów? Można im przypisać różne role. Są to kolejno: specjalista, zwykły człowiek, koneser i wojownik.
5. Do kogo by nie trafił opis systemu IT jako kolejno: technologii kosmicznej, artykułu pierwszej potrzeby, dzieła sztuki lub broni?
Kto by tego nie zrozumiał?
Kto by nie chciał słuchać?
Dlaczego by nie chciał słuchać?
Opis w kategoriach technologii kosmicznej nie trafi do osoby (firmy) pozbawionej kluczowej wiedzy, umiejętności z tej dziedziny, a także do kogoś, kto nie rozumie idei zastosowania tego systemu.
Opis w kategoriach artykułu pierwszej potrzeby nie trafi do osoby (firmy), która ma równie dobry produkt, ale tańszy, a także do kogoś, kto ma ofertę z trochę lepszym wykonaniem.
Opis w kategoriach dzieła sztuki nie trafi do osoby (firmy), która nie potrafi docenić kunsztu realizacji, a też nie interesuje jej prestiż posiadania.
Opis w kategoriach broni nie trafi do osoby (firmy), która czuje się całkowicie bezpieczna, nie czuje też potrzeby walki, nie ma konkurencji.
6. A teraz pytanie kluczowe – kim jest prawdziwy klient, jeśli chodzi o system IT?
W związku z tym, który rodzaj opisu produktu pasuje do jego profilu.
Wydaje się, że zakupić taki system IT może chcieć dosyć wyrafinowana firma, która ma poważną konkurencję. To oznacza takie połącznie: kosmiczna technologia, która jest bronią, a także do jakiegoś stopnia dziełem sztuki. Zatem podczas pisania o tym produkcie należy zastosować połączenie tych 3 stylów, z nieco większym naciskiem na technologię, która jest bronią.
Teraz wystarczy to zrobić.
Maja
Korekta językowa i prace administracyjne wymagające uważności, w wolnym czasie zajmuje się metaforyczną naturą myślenia (wielbicielka prac George’a Lakoffa) i medytacją. Główne cechy w Teście Talentów Gallupa to Intelekt i Współzależność.
Powiązane artykuły
Sztuczna inteligencja może wszystko… czego ją nauczymy. Wykorzystanie AI w Content Marketingu
AI oferuje wiele korzyści dla różnych branż i sektorów. Jest obecnie jednym z najbardziej dynamicznie…
Czytaj dalejJak w ciągu 3 miesięcy potroiliśmy ruch z Google
GS1 Polska zleciła nam tworzenie artykułów do Bazy wiedzy na portalu edukacyjnym Akademia Cyfryzacji. Ostatecznie…
Czytaj dalejMarketing treści dla trudnej branży: wartościowy content podsyca płomień zainteresowania
Content marketing w trudnej branży jest jak podsycanie małego płomyka. O tworzeniu treści dla lekarzy…
Czytaj dalej