Instrukcja obsługi szefa. Jak napisać ReadMe managera?
Manager’s ReadMe to połączenie listu powitalnego oraz repozytorium wskazówek prosto od lidera do zespołu. Pokazujemy, jak napisać ReadMe Managera, czyli opracować instrukcję obsługi własnego kodu.
W tym wpisie znajdziesz:
- Co to jest ReadMe managera i dlaczego warto?
- Jak napisać ReadMe? Zacznij od refleksji!
- Co powinno zawierać Manager’s ReadMe?
- ReadMe: Ben radzi – zacznij od siebie!
- Rzuć światło na codzienną pracę i życie
- ReadMe: jak to się robi w Slacku?
- Istota ReadMe: nie bój się być człowiekiem!
- ReadMe: a może kurs?
- Co dalej z ReadMe?
„Przywództwo to nie twierdza dla tych, którzy siedzą na szczycie. To odpowiedzialność za wszystkich, którzy należą do grupy” zauważa w książce Liderzy jedzą na końcu Simon Sinek. Jak podkreśla autor, osoby z wyższą rangą mają władzę działania na większą skalę. To dlatego lider, dbając o komfort zespołu, powinien zadbać m.in o jasną komunikację z… ze sobą jako menedżerem.
Co to jest ReadMe managera i dlaczego warto?
Jeżeli chcesz wyrazić coś jasno, bez konieczności powtarzania się, najlepiej to spisać. Z tą myślą menedżerowie w największych światowych firmach – technologicznych i nie tylko – spisują tzw. ReadMe, czyli… instrukcję obsługi menedżera. Dokładnie tak, jak programiści tworzą plik readme, zawierający szczegółowe instrukcje dotyczące kodu w języku angielskim.
ReadMe to plik tekstowy, prezentacja, a nawet video, które są połączeniem listu powitalnego oraz zbioru wskazówek dotyczących preferencji (a nawet antypatii) szefa zespołu. Taki zestaw jest powszechnie dostępny dla pozostałych członków zespołu, np. na firmowym repozytorium podobnym do GitHub. Pomaga on lepiej zrozumieć, jak przełożony „działa”. Dzięki temu budowanie dobrych relacji od pierwszego dnia współpracy jest dużo łatwiejsze.
Jak napisać ReadMe Managera? Zacznij od refleksji!
W przeciwieństwie do „prawdziwego” pliku readme nie ma jedynie słusznej recepty na Manager’s ReadMe – każdy z nas jest niepowtarzalną jednostką. Istnieją jednak pewne ramy, zbiór podstawowych informacji, które taki dokument powinien zawierać. Gdy sam(a) wytłumaczysz najważniejsze rzeczy na swój temat, podaj przykłady użycia. W ten sposób nie tylko skracasz czas potrzebny do wdrożenia nowego pracownika, ale przede wszystkim, jako lider, prezentujesz się jako „bezpieczna osoba”, za którą ludzie lubią i chcą podążać!
Przy spisywaniu swoich odpowiedzi możesz czuć pewien dyskomfort, a nawet dezorientację. To normalne, kiedy przyglądamy się sobie i konfrontujemy się z trudnymi pytaniami! Ale pamiętaj, że jeżeli Ty nie sprecyzujesz, co Ci odpowiada, a co nie, jak chcesz pracować, a czego nie tolerujesz, nie spodziewaj się, że Twój zespół się tego domyśli.
Co powinno zawierać ReadMe Managera?
Siadając do opracowania swojego pliku ReadMe, pamiętaj o tym, że zwracasz się do człowieka, z którym przyjdzie Ci pracować. Jeżeli chcesz, możesz sobie wyobrazić, że ta osoba siedzi obok Ciebie. Od czego zaczniesz?
Na początek – przywitaj się! Następnie opisz, jaka jest Twoja rola w organizacji. Za co odpowiadasz w całości, za co częściowo, a za co wcale? Potem wyjaśnij fundamentalne zasady, jakimi się kierujesz w pracy. Jeżeli potrzebujesz inspiracji, możesz zacząć od zinterpretowania wartości firmowych – co one znaczą dla Ciebie?
Następnie przejdź do szczegółów. W jaki sposób definiujesz siebie jako lidera, jaki jest Twój styl zarządzania? Opisz, jak możesz nowemu członkowi zespołu pomóc w realizacji konkretnych zadań / w tym, żeby dobrze się czuł(a) jako pracownik i człowiek? W pliku ReadMe nie zapomnij napisać, czego oczekujesz od ludzi, którzy z Tobą pracują, i czego zespół może oczekiwać od Ciebie.
ReadMe: Ben radzi – zacznij od siebie!
Poniżej przykład ReadMe Bena Morrisa z Shopify. Ben zaczyna od siebie, oferując pomoc, ale podaje też warunki konieczne do dobrego, wzajemnego zrozumienia. Czego można od niego oczekiwać? Zapewniania kontekstu, perspektywy zewnętrznej, dopingowania i gaszenia pożarów. Swoich pracowników Ben zachęca też, by nie krępowali się pytać i śmiało przychodzili do niego w momencie, gdy coś pójdzie nie tak.
Rzuć światło na codzienną pracę i życie
Pamiętaj, ten dokument ma za zadanie przedstawić Cię zespołowi i przygotować Was do wspólnej pracy. Warto zatem opisać, jak wygląda codzienna praca, rozpoczęcie projektu i typowe spotkanie robocze. Opisz też, jak będą wyglądać Wasze spotkania jeden-na-jeden (przeprowadzasz je, prawda?).
Dobrze jest opisać w pliku ReadMe, kiedy najlepiej można się z Tobą skomunikować, i w jakiej formie. Szczególnie przydaje się wskazanie, jaka forma komunikacji jest w Twoim przypadku absolutnie nieskuteczna i lepiej dać sobie z nią spokój oraz jak długo zwykle czeka się na Twoją odpowiedź.
Pamiętaj, w ReadMe „mówisz” do człowieka, więc warto dać się mu poznać nieco bliżej. Jak możesz opisać swoje cechy charakteru? Jesteś introwertykiem/ekstrawertykiem? Czy masz specyficzne zachowania, które mogą zostać źle zinterpretowane? Jeżeli robiłeś/aś już kiedyś testy Gallupa lub Frisa, tu możesz krótko opisać ich wyniki. Uwaga, quizy z kolorowych magazynów się nie liczą! 😉
ReadMe Managera: jak to się robi w Slacku?
Tutaj przykład od wiceprezesa Slacka, Michaela Loppa zwanego Randsem. W swoim ReadMe Lopp tłumaczy, jak mówić i pisać do niego, by komunikacja była skuteczna. „Rands” pisze o sobie: „jestem introwertykiem, a to oznacza, że długotrwałe przebywanie z ludźmi jest dla mnie wyczerpujące”, jednak, żeby „nie mylić jego milczenia z brakiem zaangażowania”. Informuje też o tym, jak najlepiej przyjmuje perswazję: „Niesamowicie dobrze reaguję na asertywne prośby (»Rands, czy możesz pomóc z X?«). Źle reaguję, gdy mówi mi się, co mam robić (»Rands, zrób X«)”. Zauważ, że każde stwierdzenie zawiera opis wyjaśniający „co autor miał na myśli”:
Istota ReadMe: nie bój się być człowiekiem!
Na końcu podziel się także wybraną informacją z życia prywatnego, zwłaszcza jeżeli może ona mieć bezpośredni wpływ na pracę. Przykładowo, jeżeli masz małe dziecko, to uprzedź, że czasami możesz być pochłonięty/a sprawami domu lub po prostu niewyspany/a. Zdradź, jak można Ci pomóc w takich sytuacjach.
Pamiętaj, ReadMe dobrze jest zakończyć podziękowaniem, jednak nie oznacza to, że Twoja „dokumentacja” jest zamknięta. Manager’s ReadMe jest dokumentem żywym i powinien być regularnie uzupełniany, zwłaszcza wtedy, kiedy otrzymasz feedback, że to, co o sobie twierdzisz, nie pokrywa się z faktycznym zachowaniem (!). I co najważniejsze, nigdy nie powinieneś uznawać go za skończony – zmieniaj go zgodnie z potrzebami i nowymi okolicznościami.
ReadMe: a może kurs?
Formy ReadMe mogą być różne. Od prezentacji online i PDF-ów przez wpisy na Medium i Github aż po… kurs online. Właśnie taką formę wybrał Adam Ochonicki z Articulate. „Kurs z Adama” to tylko 6 prostych kroków zakończonych zabawnym akcentem, a dodatkowy element grywalizacji ułatwia przyswajanie informacji.
Co dalej z ReadMe?
Pamiętaj, że jako ludzie zmieniamy się, rozwijamy i cały czas odkrywamy o sobie nowe rzeczy. Twoja „Instrukcja obsługi” pomaga Ci określić własne wartości i pozbierać w całość przemyślenia na temat Twojej roli w zespole. Jednak nie jest wymówką od poznawania ludzi na stopie osobistej i od pracy nad sobą.
Jeżeli potrzebujesz więcej informacji, zobacz zebrane przez nas przykłady:
- 12 “Manager READMEs” from Silicon Valley’s Top Tech Companies
- Ben.README
- How to Rands – Rands in Repose
- Manager-READMEs | a list of manager-READMEs describing their work style for their directs
- Share your Manager README – Matt Newkirk’s NotSoSoftware
Dla tych, którzy lubią jasne wytyczne, przygotowałyśmy także gotowy szablon ReadMe. Zawiera on 12 pytań pomocniczych oraz wskazówki i inspiracje, które krok po kroku pokażą Ci, jak napisać ReadMe Managera.
Dowiedz się więcej https://contelia.com/produkt/webinar-zarzadzanie-wiedza-w-organizacji/.
Grażyna Zawada
Kiedyś dziennikarka Gazety Wyborczej, teraz content writer. Platonicznie zakochana w tematach związanych z nauką i technologią. Jako zdiagnozowany Odkrywca ma wrodzony talent do pisania o zawiłych kwestiach w przystępny sposób.
Powiązane artykuły
Sekrety SEO: jak architektura informacji i sitemapa podnoszą widoczność?
Jakie znaczenie ma dobrze zaprojektowana architektura informacji? Jak wpływa na efektywność SEO? Jaką rolę ma w tym…
Czytaj dalejJak napisać raport ESG: złożone dane prostym językiem
Raportowanie ESG to nowy wymóg prawny, ale także sposób, aby wykazać wkład firmy w budowanie…
Czytaj dalejJak napisać pitch deck w B2B: sprzedawaj antybiotyk, nie witaminę!
Zbierasz fundusze? Szukasz inwestora? Napisanie pitch decku dla swojego projektu lub firmy jest niezbędnym krokiem…
Czytaj dalej