Jak w ciągu 3 miesięcy potroiliśmy ruch z Google
GS1 Polska zleciła nam tworzenie artykułów do Bazy wiedzy na portalu edukacyjnym Akademia Cyfryzacji. Ostatecznie przewróciliśmy do góry nogami jego architekturę informacji i przejęliśmy działania SEO. Przeczytaj case study.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak tworzyliśmy bazę wiedzy dla GS1 Polska
- na czym polegało wyzwanie
- jak polepszyliśmy UX bazy wiedzy
- jakie rezultaty odnieśliśmy
KLIENT
GS1 to organizacja upowszechniająca globalne standardy. System GS1 jest zbiorem standardów, które ułatwiają współpracę w łańcuchach dostaw. Umożliwiają bowiem identyfikację produktów, przesyłek i lokalizacji. Najbardziej znane standardy GS1 to kod GTIN/EAN, EDI oraz SSCC. Polski oddział z siedzibą w Poznaniu jest naszym klientem od 5 lat.
BRIEF I ZWIĄZANE Z NIM WYZWANIE
W 2023 roku nasz klient poprosił o wsparcie nowego projektu contentowego: tworzenie artykułów do Bazy wiedzy na portalu edukacyjnym Akademii Cyfryzacji GS1 Polska. Dotychczasowa strategia SEO nie przynosiła rezultatów mimo korzystania z usług agencji. GS1 Polska potrzebowała poprawy widoczności, aby edukować więcej osób na temat cyfrowej transformacji łańcucha dostaw. Zależało jej też na zwiększeniu liczby rejestracji.
Po kilku miesiącach współpracy i analizie statystyk Google Analytics było jasne, że witryna nie osiąga satysfakcjonującego ruchu, a teksty nie angażują czytelników. Kolejne wyzwanie polegało na tym, że poprzednia agencja SEO rozwijała agresywną taktykę linkbuildingu. Kolejne aktualizacje Google obniżały widoczność witryny. Na dodatek Akademia Cyfryzacji GS1 Polska stanęła przed poważnym wyzwaniem: konkurencją w postaci innej strony pod tą samą nazwą w wynikach wyszukiwania.
NASZA METODA
KROK 1
Badanie person
Zaczęliśmy od zmapowania persony użytkownika Akademii Cyfryzacji GS1. Naszym punktem wyjścia była analiza danych zarejestrowanych użytkowników. Obserwacje pogłębiliśmy o research rynkowy, w którym wyłoniliśmy trzy typy odbiorców: Ambasadora, Inicjatora i Sponsora zmiany. Ustalenia zweryfikowaliśmy z działem obsługi klienta GS1 Polska.
KROK 2
Analiza semantyczna i UX strony
Kolejnym krokiem była inwentaryzacja witryny, aby ustalić wszystkie wyzwania i obszary do poprawy. Baza wiedzy nie spełniała kryteriów pozycjonowania algorytmu Google, a do tego nie była przyjazna dla użytkownika. Architektura informacji i nawigacja oparte były na formatach dodawanych treści, a nie na tematach. Do współpracy zaprosiliśmy firmę Wecode Agency, specjalistę od WordPressa i front endu. Za główny cel obraliśmy uproszczenie nawigacji w Bazie wiedzy oraz poprawę architektury informacji. Kafelki z formatami zastąpiliśmy sekcjami z przykładowymi wpisami i przyciskiem „Czytaj więcej”.
BAZA WIEDZY PRZED
KROK 3
Optymalizacja semantyczna i poprawa linkowania wewnętrznego
Prace wdrożeniowe trwały 3 miesiące: od lipca do września 2023 roku. Wecode Agency i Contelia zaczęli od pomocy GS1 Polska w ulepszeniu stron poprzez połączenie kwestii SEO z doświadczeniem użytkownika (UX). Wspólnie z klientem Contelia podzieliła treści na 7 kategorii „tematycznych”. Obejmowały one strategiczne tematy: cyfryzacja łańcucha dostaw, cyfrowe dokumenty, RFID itp.
Chcieliśmy po pierwsze poprawić wygląd serwisu i wygodę korzystania z niego. Naszym celem było również poprawienie czytelności witryny dla robotów i możliwości jej indeksowania między różnymi strategicznymi stronami. Prace porządkujące prowadziliśmy na bieżąco. Korzystaliśmy z każdej nowej możliwości technicznej.
BAZA WIEDZY PO
Nasze wyniki
Trzykrotny wzrost ruchu organicznego
Po uruchomieniu nowej wersji witryny we wrześniu 2023 roku ruch organiczny wzrósł trzykrotnie. Przed zmianą strona notowała ok. 600 odwiedzin miesięcznie. Po relaunchu: 1300-2500.
Wzrost słów kluczowych w Top10 o 200%
Między październikiem a grudniem 2023 roku udało nam się trzykrotnie zwiększyć liczbę słów kluczowych. Obecność Akademii Cyfryzacji w pierwszych 10 wynikach SERP wzrosła o 200%.
Wyniki osiągnęliśmy dzięki wartościowym treściom i nowej architekturze strony. Nie prowadziliśmy w tym okresie działań linkbuildingowych. Po zmianach na stronie: (a) wzrosła też liczba rejestracji, (b) wydłużył się czas spędzany na stronie i (c) zwiększyła się tzw. głębokość scrollowania (co mierzymy w narzędziu iSlay). Akademia Cyfryzacji wyprzedziła także swojego konkurenta w wynikach wyszukiwania. Klient zlecił nam pracę nad SEO Akademii Cyfryzacji w 2024 roku.
Zobacz bazę wiedzy na Akademii Cyfryzacji GS1 Polska.
Marta Smyrska
Strateg, maksymalistka i zawodowa optymistka. Odpowiada za sprzedaż i obsługę klientów. Twórczyni kreatywnych procesów i procedur, specjalizuje się w tworzeniu flow dla zespołu. Wcześniej autorka Polityki i Account Manager w agencjach PR.
Powiązane artykuły
Czym jest evergreen content?
Evergreen content to stały element strategii content marketingowej. Czy wpis o najnowszych trendach w SEO może być…
Czytaj dalejNajczęstsze problemy z indeksowaniem – jak sobie z nimi radzić
Indeksowanie stron internetowych to element skutecznego pozycjonowania w wyszukiwarkach. Niestety nawet drobne błędy mogą sprawić, że strona nie będzie…
Czytaj dalejNajwiększe błędy w SEO i jak ich unikać?
Zajmujesz się optymalizacją SEO swojej strony, ale nadal nie widzisz wyników? Przedstawiamy największe błędy w SEO i nasze sposoby,…
Czytaj dalej