Czy warto pojechać na Viva Technology? Relacja z Paryża
Największe targi technologiczne w Europie, organizowane przez Publicis i grupę Les Echos-Le Parisien, zgromadziły start-upy, przedsiębiorców, inwestorów, korporacje i polityków z całego świata. Tegoroczna edycja Viva Technology poświęcona była AI, sustainability i mobilności. Czy warto tam pojechać? Relacja poniżej.
W tym wpisie poznasz odpowiedzi na pytania:
- Czym są targi VivaTech?
- Jakie najważniejsze innowacje pokazano w Paryżu?
- Co nowego w marketingu B2B?
- Czy AI wpłynie pozytywnie na klimat i rynek pracy?
- Czy warto pojechać na VivaTech w 2025 roku?
W maju spędziłam trzy dni na VivaTech – największej konferencji technologicznej w Europie. Chociaż pogoda w Paryżu niespecjalnie dopisała (a w zasadzie pozostawiała wiele do życzenia), to liczba odwiedzających przekroczyła wszelkie oczekiwania. Siódma edycja VivaTech przyciągnęła w tym roku rekordową liczbę 165 000 uczestników, w tym 13 500 start-upów (jeden z nich – Contelia 😊). Dla porównania, w tym samym czasie odbywały się targi Infoshare w Gdańsku, które przyciągnęły ok. 7000 uczestników.
Czym są targi Viva Technology
Targi VivaTech mają być europejskim odpowiednikiem targów CES w Las Vegas. Wyraźnie widać, że koncept zyskuje na popularności, a liczba wystawców przekroczyła już 2800. Jak podają organizatorzy: na targach odbyło się ponad 400 debat, a ponad 40% mówców stanowiły kobiety*.
Tegoroczną edycję uświetniło pojawienie się sióstr Williams oraz Elona Muska, który rozentuzjazmował tłum – nawet z telebimu. Inne wielkie nazwiska z wiodących amerykańskich firm cyfrowych wybrały się w podróż do Porte de Versailles.
Targi współorganizowane przez Publicis i Les Echos zazwyczaj odbywają się w czerwcu. W tym roku wyjątkowo odbyły się w maju, ze względu na igrzyska olimpijskie. Nie ma co do tego wątpliwości: w trakcie wydarzenia Porte de Versailles był jednym z najbardziej gorących adresów w Paryżu. Wystarczyło przekroczyć próg hali głównej, by poczuć się jak na innej planecie: luksusowy pawilon LVHL, AI Avenue ze stoiskami wszystkich wielkich firm technologicznych. Fakt, że przemówienie inauguracyjne wygłaszają kluczowi francuscy politycy, wydaje się niemal naturalny, podobnie jak obecność na sali szefów Microsoftu, Ubera, Google’a i IBM-u oraz czołowych japońskich dygnitarzy. Krajem roku była Japonia.
Jakie innowacje pokazano w 2024 roku w Paryżu
Na tegorocznej edycji zaprezentowano kilka rewolucyjnych technologii: L’Oréal pokazał wyhodowaną sztuczną skórę. W ofercie firmy pojawiła się także suszarka do włosów, która wykorzystuje podczerwień, przez co włosy mają się mniej niszczyć.
Aplikacje AI naprawdę działają, a połączone urządzenia są – w większości – użyteczne. Rozwiązania VR przestały być ciekawostkami, a stały się narzędziami zwiększającymi produktywność czy sprzedaż. Np. firma Connected Realities razem z operatorem telekomunikacyjnym Orange Polska zaprezentowali w Paryżu Orange Business Metaverse – rozwiązanie wirtualnej rzeczywistości przeznaczone dla biznesu (zobacz film z case study projektu tutaj).
Esper Bionics pokazała zaawansowaną egzoprotezę ręki, która dopasowuje się do ciała. Z kolei wózek inwalidzki marki Scewo, potrafi… wspinać się po schodach. Ciekawie wyglądały aplikacje japońskiej firmy Messay, w których do sterowania treściami na ekranie wykorzystywane są ruchy oczu oraz głowy. Bez dotykania ekranu możemy przerzucać strony w aplikacji Kindle, gdy gotujemy lub trzymamy na rękach dziecko.
Oprócz tego na targach można było zobaczyć auta hybrydowe oraz elektryczne, w tym różne modele Tesli. Cybertruck miał swoje wielkie wejście. Prototyp pojazdu przyszłości o kryptonimie Hypersquare zaprezentował również Peugeot.
Pozytywny sygnał w Paryżu płynął również od władz lokalnych, które nie zadowalają się broszurami i ładnymi plakatami, ale wolą prezentować lokalne innowacje. Wśród nich aplikacja Time2Chat zaprojektowana przez Orange w ramach pilotażu w liczącym 100 000 mieszkańców francuskim Issy-les-Moulineaux. Time2Chat to usługa wykorzystująca IssyGPT, która w imieniu mieszkańca przegląda stronę internetową miasta w poszukiwaniu istotnych informacji – takich jak numery telefonów do konkretnego biura, godziny otwarcia danego okienka itd. Jeśli testy zakończą się powodzeniem, podobna usługa może trafić też do innych miast.
Co nowego w marketingu B2B
Co wybrać na powierzchni 1500 m2 spośród oferty 2800 wystawców? Jako marketerka B2B większość czasu spędziłam w Exec Area, słuchając agencji i klientów, a także na Stage 4, gdzie rozmawiano między innymi o tym, jak obliczyć Green ROI.
Podczas wystąpienia Jordana Chenevier- Truchet, CEO Bulldozera, dowiedziałam się, że rośnie rola marketingu jako usługi. Wzrasta zainteresowanieusługami wyspecjalizowanych agencji, które wspierają firmy na określonym etapie rozwoju lub w określonym obszarze.
Z kolei Emmanuelle Kleinmann, CMO PayFit, nakreślała obraz chief marketing officera (CMO) przyszłości. Rola CMO jest dziś hybrydą technologii, nauki o danych, kreatywności i – najważniejszej z umiejętności – opowiadania historii. Baw się technologią / Bądź dwubiegunowy / Pozostań ciekawy – to jest przekaz dla marketerów.
Marianne Jackson Taudiere z Quid zaprezentowała case study z wykorzystania AI do budowania relacji z klientami. Równocześnie zwróciła uwagę na pułapki związane z wykorzystaniem Gen AI. Skoncentrowała się na obawach dotyczących jakości danych i prawdziwości uzyskiwanych wyników. Na konferencji wybrzmiało również, że choć AI ma zdolność generowania dużych ilości treści, to ludzka potrzeba nowego contentu nie jest już tak wielka. Potrzebujemy natomiast jasnych i klarownych informacji, żeby podjąć decyzje.
Czy AI wpłynie pozytywnie na klimat?
W dyskusji panelowej „Czy sztuczna inteligencja może pomóc nam przyspieszyć transformację energetyczną?” paneliści wyrazili optymizm. Hiroshi Matsuda, dyrektor regionalny w Mitsubishi Electric, wskazał na innowacje w celu stworzenia nowych systemów chłodzenia w centrach danych, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię.
Z kolei Thomas Spencer, starszy analityk w Międzynarodowej Agencji Energetycznej, studził obawy związane ze śladem węglowym sztucznej inteligencji. „Obecnie na świecie jest 5,4 mld użytkowników internetu” – podsumował. „Jeśli wszyscy odpytalibyśmy chata 3 razy dziennie każdego dnia w roku, pod względem zapotrzebowania na energię elektryczną odpowiadałoby to 30 terawatogodzinom. Tymczasem globalne zapotrzebowanie na energię elektryczną wynosi 26 000 terawatogodzin”.
Philippe Rambach, dyrektor ds. sztucznej inteligencji w Schneider Electric, pozostał w tej kwestii optymistą. Oczywiście jeśli uda nam się ograniczyć (za pomocą AI?) marnotrawstwo i zużycie energii w najbardziej emisyjnych centrach danych.
Wpływ AI na rynek pracy
Zanim AI wpłynie jednak na klimat, wpływa już na globalny rynek pracy. Na konferencji przedstawiono globalny barometr ofert pracy związanych z AI. Po przeanalizowaniu ponad pół miliarda ofert pracy w 15 krajach, w tym we Francji, raport ten pokazuje, że:
- We Francji liczba ofert pracy wymagających umiejętności w zakresie sztucznej inteligencji wzrosła 7-krotnie w latach 2018-2023.
- Sektory najbardziej otwarte na #AI już teraz doświadczają wzrostu produktywności 5 razy wyższego niż inne sektory.
- Oferty pracy wymagające umiejętności z zakresu #AI dają przewagę płacową do 25% na niektórych rynkach.
Na konferencji ponad 40% wystawców prezentowało innowacje związane z sztuczną inteligencją. Pomimo odmieniania AI przez wszystkie przypadki, na konferencji brakowało praktycznych studiów przypadków tworzenia wysokiej jakości treści w B2B. Wygląda na to, że AI lepiej radzi sobie z cyframi niż z literami.
Czy warto pojechać na Viva Technology w 2025
Trzy dni na Viva Technology to feeria kolorów, rozmów i doświadczeń. Nie ma właściwie potrzeby zadawania pytania „czy warto pojechać?”, ale za to warto się do targów przygotować. Polecam wcześniejsze (i to drobiazgowe!) przygotowanie wizyty, aby móc sprawnie śledzić pokazy i wydarzenia zaplanowane na stoiskach. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę 2024 Edition | Viva Technology.
Byłoby to rozczarowujące, udać się na tak zatłoczone targi (ponad 1500 m2) bez wcześniejszego przygotowania harmonogramu. Ostatnia uwaga: znaczna liczba prelegentów i wystawców mówi lepiej po angielsku niż po francusku.
Do końca czerwca br. trwa przedsprzedaż biletów na edycję 2025! Za jeden kupiony bilet dostajesz drugi gratis. Co to oznacza dla Contelii? W przyszłym roku jedziemy we dwójkę!
Marta Smyrska
Strateg, maksymalistka i zawodowa optymistka. Odpowiada za sprzedaż i obsługę klientów. Twórczyni kreatywnych procesów i procedur, specjalizuje się w tworzeniu flow dla zespołu. Wcześniej autorka Polityki i Account Manager w agencjach PR.
Powiązane artykuły
Sztuczna inteligencja może wszystko… czego ją nauczymy. Wykorzystanie AI w Content Marketingu
AI oferuje wiele korzyści dla różnych branż i sektorów. Jest obecnie jednym z najbardziej dynamicznie…
Czytaj dalejJak w ciągu 3 miesięcy potroiliśmy ruch z Google
GS1 Polska zleciła nam tworzenie artykułów do Bazy wiedzy na portalu edukacyjnym Akademia Cyfryzacji. Ostatecznie…
Czytaj dalejMarketing treści dla trudnej branży: wartościowy content podsyca płomień zainteresowania
Content marketing w trudnej branży jest jak podsycanie małego płomyka. O tworzeniu treści dla lekarzy…
Czytaj dalej