Jak napisać dobry poradnik [+przykłady]
Firmy B2B zdają sobie sprawę, że w natłoku danych klienci chcą szybkich i przejrzystych odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Dobrze opracowany poradnik jest cenioną i poszukiwaną treścią.
Poradnik to przede wszystkim instrukcja, przewodnik po aplikacji, procesie lub procedurze. Opisuje krok po kroku proces: od początku do końca. W przewodniku można też informować o najlepszych praktykach, pokazywać trendy i dzielić się spostrzeżeniami. Przewodnik sprawdzi się też jako wsparcie dla ciekawskich albo sfrustrowanych klientów oraz źródło pomocy dostępnej 24/7. Wspólnym mianownikiem zawsze będzie zaangażowanie czytelników i przewidywanie ich potrzeb. .
Z tego tekstu dowiesz się:
- czym jest i czemu służy poradnik,
- jak napisać poradnik krok po kroku,
- o jakich zasadach pamiętać, pisząc poradnik,
- ile czasu zabiera opracowanie poradnika,
- o co zadbać przed publikacją poradnika,
- jak wyglądają przykładowe poradniki B2B.
Poradnik – nie tylko sucha instrukcja
Poradnik to nie tylko zbiór wskazówek i instrukcji. Daje również cenną możliwość dotarcia do nowych odbiorców z przydatnymi treściami wysokiej jakości. Firmy B2B wiedzą, że poradniki doskonale wpisują się w strategię generowania leadów. Jeśli dotrzesz do konsumentów z odpowiedziami na ich pytania, użytkownicy zaczną postrzegać Twoją markę jako autorytet w temacie. Pamiętaj, że poradniki są odpowiedzią na oczekiwania, ale również dzieleniem się cennymi informacjami. Opracowanie świetnego poradnika nie jest łatwym zadaniem.
Lista kontrolna albo jak przygotować się do pisania poradnika
Jak napisać dobry poradnik? Trzymaj się naszej listy kontrolnej!
1. Ustal i poznaj grupę docelową.
Poradników szukają najczęściej początkujący. Jako autor przewodnika jesteś ekspertem, ale nie możesz stracić z oczu perspektywy początkującego. Twoja grupa docelowa to użytkownicy o podobnych nawykach i pomysłach. Im lepiej ich poznasz, tym łatwiej przyjdzie Ci stworzenie poradnika, którym utrafisz w ich gusta. Nie ignoruj obaw użytkowników ani wyzwań, które opisują w internecie.
2. Dokładnie zbadaj temat.
W poradniku musisz podejść do tematu kompleksowo. Nawet jeśli znasz temat od podszewki, nie możesz pominąć badania. Chodzi o to, aby uniknąć tzw. klątwy wiedzy, o której pisaliśmy w naszym blogu. Jeśli znasz proces, o którym chcesz pisać, spisz z pamięci kolejne kroki. Postępuj zgodnie z instrukcjami i rób notatki, aby uzupełnić pominięte kroki. Sprawdź, jakich słów kluczowych używają konsumenci do wyszukiwania instrukcji. Przyjrzyj się konkurentom i ich przewodnikom. Zbierz opinie ekspertów, przejrzyj popularne książki i inne zasoby pod kątem szczegółowych informacji, które wyróżnią Twój poradnik. Sprawdzaj źródła, aby zaoferować wiarygodne treści i uniknąć problemów, np. prawnych.
3. Opracuj konspekt.
Po badaniach czas na uporządkowanie pomysłów. Opracuj konspekt przewodnika, który obejmie pomysły zgromadzone w trakcie badania. Musisz zdecydować, kiedy najlepiej wprowadzić dodatkowe informacje. Czytelnicy opuszczą Twoją stronę, jeśli znalezienie odpowiedzi na pytanie okaże się zbyt trudne. Konspekt ma wprowadzić logikę tekstu. Ma opisywać proces tak, aby wykonać poszczególne kroki jak najszybciej i we właściwej kolejności. Część czytelników będzie również używać Twojego poradnika jako listy kontrolnej. Upewnij się, że każdy krok w konspekcie jest jasny i przystępnie opisany.
4. Dodaj obrazki, filmy i opisy.
Koniecznie dodaj w przewodniku elementy wizualne: obrazy, zrzuty ekranu i filmy. Nie chodzi o zabawne grafiki, ale o obrazy przyspieszające i ułatwiające zrozumienie procesu. Zdjęcia i filmy zbieraj już w trakcie badań.
5. Oceń konspekt z perspektywy czytelnika.
Czas na kluczowe pytanie: „Dlaczego moi czytelnicy potrzebują albo chcą to wiedzieć?”. Ustalenie nadrzędnego celu tworzenia treści ułatwi Ci pisanie z ich perspektywy. Pomoże Ci tworzyć treści, które spełnią ich oczekiwania i potrzeby. Jeśli masz taką możliwość – przetestuj swój konspekt wśród przedstawicieli Twojej grupy docelowej
6. Poszerz udostępniane zasoby.
Dobrym pomysłem jest również wskazanie czytelnikom innych przydatnych zasobów. Zainteresowani pogłębianiem wiedzy docenią odnośniki do wartościowych blogów, stron albo e-booków. Pamiętaj, aby cytować oryginalne źródło. To kolejny sposób na budowanie zaufania i autorytetu wśród odbiorców.
Ile czasu trwa opracowanie przewodnika?
Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Precyzyjne określenie czasu potrzebnego na opracowanie przewodnika zależy od tematycznego zaawansowania czytelników oraz poziomu Twojej wiedzy dziedzinowej. Można śmiało stwierdzić, że stworzenie jakościowego przewodnika to kwestia co najmniej kilku tygodni pracy. W tym czasie powstaje treść, opracowanie graficznie oraz ewentualne tłumaczenie.
Z własnego doświadczenia możemy przywołać dwa przykłady. Pierwszym jest nasz wewnętrzny projekt: workbook _przewodnik po LinkedIn. Przygotowanie treści zajęło nam około miesiąca, a kolejny miesiąc przeznaczyliśmy na testy, opracowanie graficzne i opracowanie wersji angielskiej. Temat był precyzyjnie określony i zawężony do konkretnego aspektu, co zdecydowanie ułatwiło zaplanowanie i przeprowadzenie prac.
Na przeciwległym biegunie znajduje się drugi z naszych referencyjnych projektów: Manifest Great Taste – Zero Waste. Tematyka była szersza i samo redagowanie oraz uporządkowanie treści zajęło nam ok. 80 godzin. Ogólnie cały proces trwał kilka miesięcy.
Pamiętaj, że dobre planowanie i przemyślana organizacja pracy to absolutna konieczność przy tworzeniu poradnika. Oto garść naszych wskazówek:
- Opracuj jak najwcześniej syntetyczny plan publikacji.
- Ustal zakres pracy z każdą zaangażowaną w projekt osobą: liczbę znaków, harmonogram przeglądu merytorycznego, wymagania redakcyjne itd.
- Nanoś wszystkie poprawki w trybie rejestracji zmian.
- Odpowiadaj szybko na komentarze redaktorów.
- Nie proś redaktorów o upraszczanie czy uzupełnianie warstwy merytorycznej (chyba że wspólnie z ekspertem). Ryzyko pomyłki jest za duże, a poza tym redaktorom zajmie to więcej czasu niż ekspertom dziedzinowym!
O czym jeszcze pamiętać przed publikacją?
A więc masz już treść przewodnika. Teraz czas na ostanie szlify.
- Przetestuj każdy krok instrukcji.
Nie możesz pominąć testowania przygotowanej instrukcji. W trakcie testowania notuj wszystkie nieścisłości i spostrzeżenia. Jeśli znajdziesz fragmenty, które są niejasne po pierwszym czytaniu, koniecznie dodaj kontekst, przeformułuj tekst albo dodaj grafikę.
- Poproś kogoś o korektę przewodnika.
Co dwie głowy, to nie jedna. Zanim wypuścisz przewodnik w świat, przetestuj go w małej grupie przyjaciół albo współpracowników. Powiedz im, na co mają zwrócić uwagę. Spisuj pytania, krytyczne opinie i wszelkie spostrzeżenia.
Chcesz, żeby Twój poradnik dobrze się czytało? Pamiętaj o tych zasadach
1. Prostota i zwięzłość
Prosty przewodnik będzie łatwy do znalezienia, zrozumienia i użycia. Twój poradnik ma dotyczyć konkretnego zagadnienia, które czytelnik powinien móc zrealizować po przeczytaniu przygotowanych przez Ciebie treści. Nie bój się upraszczać słownictwa, struktury i tekstu. Pisanie zwięzłych tekstów wymaga dużo praktyki. W Contelii wiemy, że prosty język ma moc i jest skuteczny.
2. Wprowadzenie do tematu
Dobry poradnik zaczyna się od krótkiego podsumowania. Przedstaw korzyści z lektury i zdradź, czego czytelnicy mogą się spodziewać w środku. Taki był punkt wyjścia w pracy nad przewodnikiem Great Taste – Zero Waste: kompleksowe przygotowanie odbiorców do nowego sposobu myślenia o pracy kuchni i restauracji.
3. Przygotowanie czytelnika
Postaw się w roli czytelnika: przewiduj pytania, które mogą się pojawić na kolejnych etapach. Informuj z wyprzedzeniem o materiałach, które będą potrzebne do realizacji projektu jako całości. Dodaj wskazówki o zabezpieczaniu i przechowywaniu materiałów.
4. Spójność komunikatu
Nie mieszaj branżowego slangu z ogólnym słownictwem. Nie chcesz zmylić odbiorców i utrudnić im korzystania z Twoich treści. Spójna instrukcja ułatwia wykonanie zadania. Możesz tez dodać słowniczek trudniejszych zwrotów.
5. Ciekawa historia
Najlepsze poradniki są nie tylko przydatne, ale też przyjemne w czytaniu. Wciągający przewodnik opowiada historię. Podejdź do czytelników z jasnym przekazem i nie bój się dodać własnych doświadczeń. Autentyczność się obroni!
6. Pozytywne nastawienie
Osoba szukająca poradnika chce poszerzyć swoją wiedzę. Pamiętaj jednak, że część osób rezygnuje z próbowania nowych rzeczy z obawy przed wyzwaniami. Nauka jest bowiem ekscytująca, ale niejednokrotnie powoduje dyskomfort. Pozytywny ton tekstu doda czytelnikom pewności siebie przed wyruszeniem w nieznane. Inspirujące przykłady, właściwy dobór słów i odpowiedni ton mogą sprawić, że nawet trudne instrukcje nie zniechęcą.
Przykładowe poradniki B2B
Według magazynu CEO adaptacja pracowników to jeden z ważniejszych procesów kadrowych. Zignorowanie albo lekceważące podejście do adaptacji może się szybko zemścić: utratą pracownika i kosztami kolejnych rekrutacji. Producent oprogramowania Atalassian przygotował poradnik onboardingu z myślą o firmach, którym zależy na budowaniu relacji z pracownikami od pierwszego dnia. Połączyli własne doświadczenia z oczekiwaniami pracodawców i oddali w nasze ręce pomocny przewodnik.
Promowanie marki to popularny i zgłębiany temat. Serwis HubSpot i firma Brandfolder wyszły naprzeciw głodnym wiedzy firmom: opracowały kompleksowy przewodnik promocji marki. Czytelnicy dowiedzą się z niego, jak definiować, uruchamiać, skalować i monitorować rozwój marki. To kolejny przykład dzielenia się wiedzą i doświadczeniem za pomocą przewodników.
Warto korzystać ze wsparcia ekspertów
Wiesz jak napisać dobry poradnik, ale nadal potrzebujesz wsparcia w opracowaniu treści? Napisz do nas! Chętnie podzielimy się z Tobą wskazówkami, dobierzemy właściwy format i opracujemy pożyteczną treść.
Marta Smyrska
Strateg, maksymalistka i zawodowa optymistka. Odpowiada za sprzedaż i obsługę klientów. Twórczyni kreatywnych procesów i procedur, specjalizuje się w tworzeniu flow dla zespołu. Wcześniej autorka Polityki i Account Manager w agencjach PR.
Powiązane artykuły
Sekrety SEO: jak architektura informacji i sitemapa podnoszą widoczność?
Jakie znaczenie ma dobrze zaprojektowana architektura informacji? Jak wpływa na efektywność SEO? Jaką rolę ma w tym…
Czytaj dalejJak napisać raport ESG: złożone dane prostym językiem
Raportowanie ESG to nowy wymóg prawny, ale także sposób, aby wykazać wkład firmy w budowanie…
Czytaj dalejJak napisać pitch deck w B2B: sprzedawaj antybiotyk, nie witaminę!
Zbierasz fundusze? Szukasz inwestora? Napisanie pitch decku dla swojego projektu lub firmy jest niezbędnym krokiem…
Czytaj dalej