Jak działa SEO – proste wyjaśnienie dla osób nietechnicznych
Spis treści:
- Dlaczego warto zajmować się SEO?
- Dlaczego wyszukiwarki zajmują się rankingiem stron internetowych?
- Jak wyszukiwarki szeregują wyniki?
- Czego Google chce od strony internetowej: aspekty techniczne
- Czego Google chce od strony internetowej: treści
- Czego Google chce od strony: rekomendacji
- Ile trzeba czekać na wyniki SEO
Niezależnie od tego, czy chodzi o wyjaśnienie członkom rodziny lub potencjalnym klientom, którzy tak naprawdę nie znają się na digital marketingu, zagadnienia i główne obszary SEO można przedstawić w 5 minut. Nie zamierzamy epatować liczbami i zaawansowanymi koncepcjami. Chodzi o to, by w prosty sposób móc odnieść znany świat do ograniczeń i wymagań, z jakimi na co dzień mierzą się SEO-wcy.
Dlaczego warto zajmować się SEO?
Mówiąc o optymalizacji tekstów pod wyszukiwarki, po pierwsze, musimy ustalić ramy. A są one bardzo proste: kiedy ludzie wchodzą do internetu, aż 50% czasu zajmuje im przejście do narzędzi wyszukiwania, w tym oczywiście Google (inne wyszukiwarki, mówiąc wprost, na razie niespecjalnie się liczą). Celem SEO jest właśnie sprawić, aby nasza strona była widoczna w wynikach, jakie podaje wyszukiwarka, ale poza obszarami zarezerwowanymi dla reklamy.
Dlaczego wyszukiwarki zajmują się rankingiem stron internetowych?
Kolejnym krokiem w wyjaśnianiu SEO nowicjuszowi jest rozmowa o samym Google, a konkretnie o misji, jaka przyświeca tej wyszukiwarce. Aby zrozumieć, jak osiągnąć wysoką pozycję w Google, trzeba zrozumieć motto, jakie przyjęli jej twórcy: „Uporządkowanie informacji w skali globalnej, aby była ona dostępna i użyteczna dla każdego” (źródło: Google).
Google chce dać internautom wynik, który idealnie odpowie na ich pytania i oczekiwania. Można zatem stwierdzić, że taktyka SEO istnieje po to, aby użytkownicy mogli szybko znaleźć to, czego szukają.
Właśnie to chce osiągnąć Google, podobnie jak inne wyszukiwarki, i aby to umożliwić, używa bardzo zaawansowanej technologii. Ale to nie wszystko. Wyszukiwarki są również zobowiązane do ustalania obowiązujących zasad i karania tych, którzy ich nie przestrzegają. Aby strona była widoczna w wyszukiwarkach, należy grać zgodnie z zasadami ich „gry”. Niestety niektórzy gracze oszukują i nawet jeśli chwilowo taka taktyka daje im niezłe wyniki, na dłuższą metę jest niebezpieczna.
Jak wyszukiwarki szeregują wyniki?
Google stosuje ponad 200 kryteriów i nie ma sensu ich tutaj wyszczególniać. Jeśli będą zbyt szczegółowe, to na pewno będzie to chińszczyzna dla Twoich rozmówców i możesz ich szybko zniechęcić. W najlepszym wypadku będą mieli mnóstwo pytań.
Ważne jest jednak, aby powiedzieć im, że:
- Nie ma cudownej recepty ani kryteriów, o których wiedzą tylko „wybrańcy”.
- Specjaliści SEO wiedzą „co działa” tylko na poziomie ogólnym. O szczegółach można rozmawiać tylko w oparciu o dane.
- Poza bardzo szczególnymi przypadkami (poważne błędy techniczne na stronie, które naprawimy), rezultaty nie przychodzą szybko.
Trzeba stosować wiele dźwigni jednocześnie, aby zobaczyć poprawę. Skupienie się na jednym punkcie nie przyniesie poprawy. SEO jest złożone, ale nie skomplikowane. Wystarczy jednak poprawić wiele kryteriów w ciągu kilku miesięcy, aby zobaczyć ogólną poprawę.
Kryteria, którymi kierują się wyszukiwarki, można podzielić na 3 główne kategorie:
- aspekty techniczne,
- treść,
- linki zewnętrzne.
Czego Google chce od strony internetowej: aspekty techniczne
Konkretnie i bez wchodzenia w szczegóły, silniki wyszukiwarki po prostu chcą pomocy. Chcą łatwo znaleźć informacje. Chcą szybko znaleźć informacje. Chcą znajdować te same informacje w tym samym miejscu przy następnym powrocie silnika. Dobra strona dla Google to taka, która jest szybka, dobrze zorganizowana i wzbudza zaufanie.
Aby zadowolić wyszukiwarkę, trzeba też zadbać o bezpieczeństwo. Upewnij się, że Twoja strona nie została zhakowana. Google nie lubi zhakowanych stron.
Jak przebiega proces? Google zaczyna od skopiowania do swojej bazy danych treści wszystkich znalezionych stron na świecie. Następnie, trochę jak Leeloo w filmie „Piąty element”, Google czyta wszystkie te teksty na pełnych obrotach. Jest to jego sposób na zrozumienie celu strony internetowej.
Ale nie tylko treść się liczy. Ważne są również inne aspekty. Google bardzo ceni strony, które są:
- szybkie do załadowania,
- czytelne na telefonie komórkowym,
- połączone z wieloma innymi stronami.
Cel jest zawsze ten sam: Google chce dać użytkownikowi jak najlepszy wynik. Dlatego dobra taktyka SEO polega na optymalizowaniu strony tak, aby Google widziało Twoją treść jako najlepszy wynik z perspektywy użytkownika.
Czego Google chce od strony internetowej: treści
Naturalne SEO polega na pisaniu treści:
- przydatnych,
- takich, które ludzie chcą czytać,
- jeszcze lepiej: takich, które ludzie lubią czytać – i po nie wracają.
Ponadto czytelnicy powinni mieć możliwość łatwego poruszania się po stronie. To znaczy, że powinni od razu wiedzieć, gdzie kliknąć.
Oczywiście jest też kilka zasad tworzenia treści, których należy przestrzegać. Treść musi odpowiadać na pytania użytkownika. Użytkownik musi wyjść z odwiedzanej strony zadowolony. W praktyce konieczne jest więc dopasowanie się do poziomu wymagań użytkownika i udzielenie mu uczciwej i satysfakcjonującej odpowiedzi. Liczy się także umiejętne zachęcenie go do dłuższej wizyty na stronie, skorzystania z naszej oferty, a także skłonienie do konkretnego działania, np. zapisu na newsletter.
Chcesz pozostać z nami w kontakcie? Zapisz się na nasz prosty newsletter: Newsletter – Contelia.com I Content Marketing dla IT.
Czego Google chce od strony: rekomendacji
Google to robot, a roboty nie odróżniają prawdy od fikcji. Robot nie jest w stanie powiedzieć, czy nasz produkt czy usługa jest zły, „taki sobie”, dobry czy najlepszy. Jednak słuchając sygnałów zewnętrznych, Google jest w stanie stwierdzić, czy dana witryna jest uważana (przez ludzi) za referencyjną w swojej dziedzinie i czy jest wiarygodna.
W tym celu silniki (algorytmy) Google wykorzystują rekomendacje i cytaty (wzmianki). W internecie są nimi głównie linki prowadzące do naszej strony. Im bardziej dana witryna jest promowana organicznie (bez dodatkowych opłat) przez strony trzecie, tym bardziej powinna być godna polecenia. A jeśli rekomendacje pochodzą z witryn, które same są wiarygodne i mają dobrą reputację (np. Wikipedia, strona rządowa, poważane serwisy biznesowe), to jest to strzał w dziesiątkę dla SEO.
Inaczej mówiąc, to trochę jak na boisku: jeśli podczas meczu dobry gracz poda Ci piłkę, kiedy jesteś na dogodnej pozycji, łatwiej będzie Ci strzelić gola.
Jak zdobyć podania? Przeczytaj nasz wpis o linkach zewnętrznych w SEO: Linki zewnętrzne: drogi prowadzące do firmy – Contelia.com I Content Marketing dla IT.
Ile trzeba czekać na wyniki SEO
Aby wprowadzić w życie trzy rodzaje działań (techniczne, treściowe, sygnały zewnętrzne), potrzebujesz jednej rzeczy: czasu – i to dużo. Nie ma sensu oczekiwać, że w ciągu kilku tygodni zobaczymy rezultaty. To w takim razie, ile trzeba czekać? To zależy, za ile sznurków pociągniemy i jak interesujące są nasze treści (i usługi) dla odbiorców. Działania SEO planuje się średnio na kilka miesięcy, do nawet kilku lat, systematycznej pracy.
Łatwe podsumowanie, prawda? No cóż, może to potrwać trochę dłużej niż 5 minut, zwłaszcza jeśli pojawią się pytania, ale zauważ, że nie ma tu żadnych technicznych terminów.
Jesteś bardziej zaawansowany/a? Polecam Ci kurs SEO – PapaSEO, którego jestem absolwentką!
Marta Smyrska
Strateg, maksymalistka i zawodowa optymistka. Odpowiada za sprzedaż i obsługę klientów. Twórczyni kreatywnych procesów i procedur, specjalizuje się w tworzeniu flow dla zespołu. Wcześniej autorka Polityki i Account Manager w agencjach PR.
Powiązane artykuły
Czym jest evergreen content?
Evergreen content to stały element strategii content marketingowej. Czy wpis o najnowszych trendach w SEO może być…
Czytaj dalejNajczęstsze problemy z indeksowaniem – jak sobie z nimi radzić
Indeksowanie stron internetowych to element skutecznego pozycjonowania w wyszukiwarkach. Niestety nawet drobne błędy mogą sprawić, że strona nie będzie…
Czytaj dalejNajwiększe błędy w SEO i jak ich unikać?
Zajmujesz się optymalizacją SEO swojej strony, ale nadal nie widzisz wyników? Przedstawiamy największe błędy w SEO i nasze sposoby,…
Czytaj dalej