Akademia Knowledge Sharing: jak zatrzymać wiedzę firmową?
Jak zadbać o knowledge sharing w firmie? Zaproszeni przez nas eksperci dzielą się wiedzą i pomysłami na zatrzymanie „firmowego złota”, czyli cennej wiedzy, która buduje pozycję firmy na rynku i wzmacnia ją od środka.
Dwoje ekspertów, troje praktyków. Pakiet materiałów video i karty pracy. A w nagrodę darmowy audyt contentowy. Tak w skrócie przedstawia się pierwsza odsłona Akademii Knowledge Sharing, naszej autorskiej platformy poświęconej zarządzaniu wiedzą w firmie, zwłaszcza w branży IT.
Akademia Knowledge Sharing to pakiet materiałów (3 materiały video + magazyn tematyczny z case study oraz wywiadami + karty pracy). W materiałach znajdziesz praktyczne ćwiczenia utrwalające oraz podsumowania najważniejszych kwestii do zapamiętania. Więcej szczegółów tutaj.
Akademia Knowledge Sharing: ucz się od najlepszych!
W gronie zaproszonych ekspertów znaleźli się Grzegorz Kosson i dr Anna Pietruszka-Ortyl, a także najbardziej efektywne z polskich software house’ów, docenione przez klientów na portalu Clutch: Boldare, SoftwareMill i The Software House.
Grzegorz Kosson to strateg i pisarz, który od lat pracuje z małymi i dużymi organizacjami, pomagając im zidentyfikować i wydobyć ich niepowtarzalną kulturę. W trakcie webinarium „Zarządzanie wiedzą w organizacji” odpowiada m.in. jak zarządzać wiedzą na wszystkich etapach życia pracownika: od onboardingu do offboardingu, jak można uczyć się od rynku i od konkurencji. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.
Dr Anna Pietruszka-Ortyl z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na co dzień zajmuje się badaniem modeli zarządzania wiedzą i kapitałem intelektualnym. Specjalnie dla nas przeprowadziła miniszkolenie z zarządzania pracownikami wiedzy – „złotymi kołnierzykami”. Tłumaczyła, dlaczego są wyjątkowi pracownicy, na jakich zasadach dzielą się wiedzą i jakie mają preferencje odnośnie pracy i zasad panujących w zespole. Więcej dowiesz się tutaj.
W gronie praktyków tej edycji Akademii znaleźli się również: Adam Polak, Head of Node.js z The Software House, Magdalena Plasun z Boldare i Tomasz Szymański (SoftwareMill). Reprezentanci czołowych firm IT odpowiedzieli na 10 pytań z zakresu rekrutacji, prowadzenia projektów oraz on i offboardingu. Więcej szczegółów znajdziesz w opisie sesji Q&A.
Knowledge sharing buduje firmę na zewnątrz, i od środka
Dlaczego nam, contentowcom, zależy na tym, żeby firmy umiały dzielić się wiedzą? Ponieważ wysokiej jakości eksperckich treści nie da się tworzyć bez zaangażowania ekspertów. Czasem spotykamy się z tym, że nie wszyscy chętnie z nami chcą współpracować, i chcemy to zmienić. Jesteśmy przekonane, że zachęcanie tych, którzy mają masę ciekawych informacji w głowach, do podzielenia się z nami powinno być wręcz częścią kultury organizacyjnej, tak jak to ma miejsce w The Software House (ta firma mówi o sobie, że „żyje z contentu”!).
Nie bez znaczenia jest także szersza perspektywa. W dzisiejszych czasach o rozwoju firmy decyduje krzywa uczenia się jej pracowników, o czym piszemy w artykulePracownik przyszłości uczy się uczyć. Kultura organizacyjna, która ułatwia dzielenie się wiedzą, odpowiednio zorganizowane procesy spisywania i magazynowania treści do ich ponownego wykorzystania to już nie luksus, a konieczność.
Dzielisz się wiedzą, wygrywasz!
Dobrze wiemy, że do przyswojenia wiedzy dobrze jest mieć dodatkową motywację. Na absolwentów Akademii czekają bezpłatne audyty treści w komunikacji firmowej. Wystarczy, że wykupisz dostęp do całego pakietu, a następnie skontaktujesz się z nami, podając nazwę swojej firmy oraz domenę www.
Jeżeli potrzebujesz wsparcia w tworzeniu treści, które pozwolą rzetelnie i intrygująco zaprezentować ofertę swojej firmy, a nie wiesz, od czego zacząć, zapraszamy na krótką, niezobowiązującą rozmowę o Twoich potrzebach.
Bierzesz udział w naszej Akademii? Powiedz o tym innym, koniecznie z hashtagiem #AkademiaKnowledgeSharing
Grażyna Zawada
Kiedyś dziennikarka Gazety Wyborczej, teraz content writer. Platonicznie zakochana w tematach związanych z nauką i technologią. Jako zdiagnozowany Odkrywca ma wrodzony talent do pisania o zawiłych kwestiach w przystępny sposób.
Powiązane artykuły
Instrukcja obsługi szefa. Jak napisać ReadMe managera?
Manager's ReadMe to połączenie listu powitalnego oraz repozytorium wskazówek od lidera do zespołu.
Czytaj dalejPracownik przyszłości uczy się uczyć
W szybko zmieniającym się świecie o powodzeniu firmy decyduje krzywa uczenia się. Pracownik przyszłości ma…
Czytaj dalejBroker kluczem do wiedzy cichej
Pracownicy wiedzy są tak specyficzną grupą, że nie dzielą ich nawet różnice pokoleniowe. Z dr…
Czytaj dalej