Jak korzystać z AI w content marketingu

Z tego wpisu dowiesz się:
- Na czym polega wykorzystanie sztucznej inteligencji w marketingu
- Jaki wpływ ma algorytm na strategie SEO i treści
- Jakie są przykłady działania GPT-3
- Jakie są ograniczenia AI
- Jakie są najlepsze narzędzia AI do tworzenia treści
- Jak wykorzystać AI do tworzenia treści
- Czy AI zastąpi content writerów
Sztuczna inteligencja w marketingu
Narzędzia do przetwarzania języka naturalnego, znane lepiej jako NLP (Natural Language Processing), rozwijają się w ostatnich latach bardzo dynamicznie. Algorytmami zdolnymi do rozumienia i generowania ludzkiego języka, przy jednoczesnym uwzględnieniu złożoności lingwistyki, interesują się najwięksi gracze. Światowy potentat Google opracował własny algorytm, BERT, a najnowszym rozwiązaniem na rynku jest Wu Dao, opracowany przez Pekińską Akademię Sztucznej Inteligencji w lipcu 2021 roku.
Sztuczna inteligencja (AI) już teraz rewolucjonizuje sposób tworzenia treści w marketingu. Potwierdza to ostatnie doświadczenie OpenAI, firmy badawczej zajmującej się sztuczną inteligencją, która opracowała potężny model językowy GPT-3. Sami autorzy przyznają, że z GPT-3 korzysta już ponad 300 aplikacji, a dziesiątki tysięcy deweloperów z całego świata budują i testują swoje rozwiązania. „Obecnie generujemy średnio 4,5 miliarda słów dziennie i wciąż zwiększamy ruch produkcyjny” – zauważa firma OpenAI.
Jaki wpływ ma algorytm na strategię SEO i treści
Wykorzystanie AI przyspiesza pisanie wysokiej jakości treści SEO. Ale uwaga na pułapkę ilości! Tworzenie treści tylko po to, żeby „wisiały na stronie” nie jest opłacalne. Należy pamiętać, że Google dąży do zadowolenia użytkowników, promując wysokiej jakości treści, które naprawdę spełniają ich potrzeby. Różnica polega na tym, jak wykorzystasz AI i jakie narzędzia wybierzesz do tworzenia swoich treści! AI powinna pomóc Ci zwiększyć produktywność oraz poprawić trafność ujęcia problemu w oczach Twoich odbiorców.
Przykład: dzięki uczeniu maszynowemu interpretacja intencji wyszukiwania w wyszukiwarkach staje się coraz bardziej wyrafinowana. Im lepiej zrozumiesz, czego ludzie szukają, tym bardziej możesz spersonalizować swoje treści i odpowiedzieć dokładnie na pytania, które zadają. I to jest prawdopodobnie największa przewaga AI, bo zadowala zarówno wyszukiwarki, które zawsze dążą do jak największej trafności w swoich wynikach, jak i użytkowników, którzy szukają konkretnych odpowiedzi i dokładnych informacji.
Aby generator tekstu zadziałał, nie potrzeba ingerencji człowieka; wystarczy tytuł lub nawet krótki wstęp, aby wygenerować teksty, liczące czasem kilka tysięcy słów. Mając do dyspozycji miliardy zbadanych słów, GPT-3 uczy się głęboko i generuje tekst inteligentnie: prawdziwy skok naprzód dla modeli językowych!
Przykłady tego, co może zrobić GPT-3
Bertrand Girin i Olivier Balais na wydarzeniu SEO Square 3 zaprezentowali różne funkcje GPT-3. Wyniki są imponujące: GPT-3 pisze artykuły na blogi, briefy, odpowiedzi na pytania zadawane przez klientów, harmonogramy wydarzeń, streszczenia, wiersze, eseje, fikcje… a nawet robi przekłady!
GPT-3 w zależności od ustawień może być bardziej lub mniej kreatywny i pisać na większym lub mniejszym poziomie szczegółowości. Co więcej, jego odpowiedzi są niepowtarzalne.
Na przykład pytanie do GPT-3: Z czego znany jest Gandhi?
Odpowiedzi GPT-3:
- „Gandhi znany jest z przewodzenia indyjskiemu ruchowi niepodległościowemu”.
- „Gandhi znany jest z tego, że był przywódcą walki o niepodległość Indii bez użycia przemocy”.
- „Gandhi znany jest z propagowania pokojowego nieposłuszeństwa obywatelskiego”.
- „Gandhi był przywódcą indyjskiego ruchu niepodległościowego. W Indiach podziwia się go za jego oddanie sprawie pokoju i niestosowania przemocy”.
GPT-3 można wykorzystać do tworzenia hierarchicznych list, np. „10 najciekawszych rzeczy do zrobienia w Paryżu”. Na podstawie szablonu, np. 10 obiektów związanych z kulturą w Nowym Jorku, które podobają Ci się najbardziej, GPT-3 może skierować Cię do podobnych miejsc lub wydarzeń. Sprzedawców e-commerce z pewnością zainteresuje fakt, że algorytm potrafi również tworzyć opisy produktów!
AI i tworzenie treści: zalety i ograniczenia
Oczywiście sztuczna inteligencja, choć ma wiele zalet, ma też pewne ograniczenia (zobacz nasz test narzędzia Contentyze „Generator contentu AI: czy warto?”).
Pierwszym z nich jest czas „uczenia się” algorytmu GPT-3. Jest on bardzo wysoki, więc niektóre jego odpowiedzi stają się nieaktualne (GPT-3 nadal uważa, że Donald Trump jest prezydentem Stanów Zjednoczonych). Dodatkowy koszt stanowi napęd GPT-3. Do jego funkcjonowania potrzeba wielu procesorów i układów scalonych, co oznacza wysokie koszty finansowe i środowiskowe.
Niestety, niektóre odpowiedzi algorytmu są absurdalne! Na przykład, aby wyleczyć Covid-19, GPT-3 sugeruje „amputację ust, przygotowanie steków w worku z mięsem i gotowanie ich w worku w temperaturze 93,4°C przez osiem minut”.
GPT-3 może także powielać uprzedzenia i stereotypy lub opracowywać wypowiedzi polemiczne. Opisałyśmy to zjawisko na naszym blogu („Generator contentu AI: czy warto?”), ale nie wyczerpuje ono listy ograniczeń technicznych. Wielu ekspertów pracuje nad tym, aby AI była coraz bardziej potężna i bardziej dostępna.
Czy widzisz, że nadchodzi nowe? Liczba publikacji będzie tylko rosła. Jaki więc będzie to miało wpływ na widoczność Twoich treści w Google i na Twoich odbiorców? Co powinieneś wziąć pod uwagę, tworząc treści SEO? Czytaj dalej, aby poznać naszą analizę.
Wpływ AI na tworzenie treści SEO
Jak widać, najwyższy czas, aby content marketerzy i specjaliści zajmujący się pozycjonowaniem wzięli pod uwagę zjawiska związane z NLP i przygotowali się na to, co przyniesie przyszłość.
Dostępność AI siłą rzeczy doprowadzi do wzrostu liczby produkowanych treści. Przyciągnięcie uwagi internautów już teraz jest głównym wyzwaniem. Z badań z wykorzystaniem narzędzia Ahrefs wynika, że tylko 9% treści przechwytuje ruch SEO w sieci. Liczba ta prawdopodobnie będzie się dalej zmniejszać.
Zainteresować czytelników mogą tylko treści dopasowane do ich potrzeb, dopracowane, oryginalne, efektywne wizualnie i ciekawe. W tym celu AI może również pomóc w szybkim rozpoznaniu oczekiwań internautów i poprawić wydajność pracy content writerów. Jak tworzyć skuteczne treści SEO za pomocą AI?
- Nie używaj algorytmów do całkowitego zastąpienia content writerów, w przeciwnym razie będziesz produkować niskiej jakości treści, które są łatwo karane przez Google.
- Wykorzystuj AI, aby lepiej zrozumieć swoich odbiorców, ich oczekiwania i intencje wyszukiwania na konkretne zapytanie.
- Pisz jeszcze bardziej spersonalizowane i jakościowe treści, aby przykuć uwagę swoich klientów.
- Zwiększ zwrot z inwestycji, skracając czas produkcji.
Najlepsze narzędzia AI do tworzenia skutecznych treści
Obecnie istnieje wiele narzędzi automatyzujących pisanie, które potrafią wytwarzać duże ilości treści w krótkim czasie, np. Writesonic czy Thundercontent. Ale jak to często bywa, podejście ilościowe nie jest najlepsze.
Z kolei rozwiązania wspierające SEO takie jak na przykład Surfer SEO, z którego korzystamy w Contelii, podchodzą do produkcji contentu w sposób jakościowy. Narzędzie opiera się na zasadzie, że tworzenie skutecznych treści wymaga przede wszystkim uchwycenia intencji użytkownika, czyli zrozumienia, czego człowiek tak naprawdę szuka.
Narzędzie Jasper.ai wykorzystujące AI do tworzenia wartościowych tekstów w Surferze SEO znacznie przyspiesza proces opracowywania treści. Jest jedno „ale”: musimy pisać w języku angielskim. Moduł języka polskiego jest jeszcze w fazie beta. Poznaj nasz test narzędzia: „Test narzędzia Surfer SEO”.
Jak wykorzystać AI do tworzenia treści: praktyczne wskazówki
Przygotowanie briefu
Aplikacja Semji, oparta na silniku GPT-3, pomaga content writerowi w pisaniu, przygotowując brief. Pisząc ten artykuł kierowałam się briefem wygenerowanym przez AI.
Sztuczna inteligencja zaproponowała nam też tytuł i intro (lead) do tego artykułu. To jest propozycja leadu wygenerowana w narzędziu Semji:
1. Używanie sztucznej inteligencji w tworzeniu contentu to coraz popularniejsza metoda. Dzięki AI można szybko i łatwo generować teksty o wysokiej jakości, które mogą przynieść oczekiwane rezultaty. Jakie są jednak zalety i wady korzystania z AI w content marketingu?
2. AI może być użytecznym narzędziem w content marketingu, pomagając w generowaniu i optymalizowaniu treści. Pomaga również w analizowaniu danych o zachowaniach użytkowników i dostosowywaniu contentu do ich potrzeb.
Generowanie list
Z kolei narzędzie Writesonic wygenerowało mi listę plusów i minusów korzystania z AI przy tworzeniu contentu.
Plusy:
1. Możesz szybko wygenerować dużą ilość treści.
2. Jakość treści jest na ogół wysoka.
3. Jest łatwy w użyciu i nie wymaga specjalnych umiejętności lub wiedzy.
4. Możesz dostosować treść do swoich potrzeb i preferencji.
5. Niektóre narzędzia AI mogą pomóc w optymalizacji treści dla wyszukiwarek.
Minusy:
1. Brak kreatywności: Jedną z głównych wad korzystania z AI w marketingu treści jest to, że może brakować kreatywności. Dzieje się tak dlatego, że AI polega na algorytmach do generowania treści, co oznacza, że często może produkować powtarzalne i formalne wyniki.
2. Wysoki koszt: Kolejną wadą korzystania z AI w marketingu treści jest wysoki koszt z tym związany. Aby użyć AI do generowania wysokiej jakości treści, musisz zainwestować w drogie oprogramowanie i sprzęt.
3. Potencjał błędów: Kolejnym minusem korzystania z AI w content marketingu jest potencjał błędów. Dzieje się tak dlatego, że jak w przypadku każdej technologii, zawsze istnieje ryzyko, że coś może pójść nie tak, gdy używasz AI do tworzenia treści.
4. Ograniczone zrozumienie: Inną potencjalną wadą AI jest jej ograniczone zrozumienie. AI może być w stanie zrozumieć słowa kluczowe i frazy, ale nie może w pełni zrozumieć kontekstu lub ich znaczenia, jak ludzie mogą. Może to prowadzić do nieścisłości w wygenerowanym tekście.
Inna wersja
Plusy:
1. Zwiększona efektywność: Dzięki AI możesz tworzyć treści znacznie szybciej niż przy użyciu tradycyjnych metod.
2. Większa dokładność: AI może pomóc Ci stworzyć bardziej dokładne i wolne od błędów treści.
3. Bardziej angażujące treści: AI dzięki wykorzystaniu danych i analityki może pomóc Ci w tworzeniu treści, które z większym prawdopodobieństwem zaangażują Twoich odbiorców i spełnią ich potrzeby.
4. Obniżone koszty: Tworzenie treści za pomocą AI może zaoszczędzić czas i pieniądze w dłuższej perspektywie poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na pracę ręczną.
Minusy:
1. Potencjał do plagiatów: Jedną z potencjalnych wad wykorzystania AI w tworzeniu treści jest to, że może to prowadzić do plagiatu. Jeśli używasz narzędzia AI do generowania treści, istnieje ryzyko, że wynikowy tekst może być podobny do innych tekstów lub identyczny z tekstami, które już istnieją.
2. Brak kreatywności: Innym potencjalnym minusem używania AI do tworzenia treści jest to, że może brakować kreatywności. Podczas gdy AI może generować wysokiej jakości teksty, mogą one nie być tak kreatywne lub oryginalne jak te tworzone przez ludzi.
3. Może wymagać nadzoru człowieka: Kolejną wadą korzystania z AI do marketingu treści jest to, że może wymagać ludzkiego nadzoru, aby uzyskać najlepsze wyniki. Oznacza to, że będziesz potrzebował kogoś w swoim zespole, kto może nadzorować narzędzie AI i zapewnić, że działa ono prawidłowo i przynosi pożądane rezultaty.
Czy AI do tworzenia treści może zastąpić content writera?
AI w tej chwili nie jest w stanie zastąpić człowieka, ponieważ ktoś musi kontrolować jakość wygenerowanych automatycznie treści. Materiały eksperckie, zwłaszcza w językach innych niż angielski, póki co pozostaną w rękach fachowców. Mamy bowiem do czynienia z rozwiązaniami opartymi na anglojęzycznych bazach danych, więc w przypadku np. języka polskiego zachodzą przynajmniej dwa procesy tłumaczenia – zapytania, a następnie odpowiedzi. Efektem są znaczne zniekształcenia gotowych tekstów. Algorytm ma również ograniczenia dotyczące długości generowanych i rozbudowywanych opisów.
Warto jednak podkreślić, że już teraz możemy znaleźć sytuacje, w których sztuczna inteligencja będzie realnym wsparciem w pisaniu. Darmowe narzędzia bardzo dobrze radziły sobie z przygotowywaniem briefów, planów tekstów, a także redagowaniem krótkich leadów oraz tekstów reklamowych. Ponadto AI jest w stanie wygenerować poprawne składniowo opisy, które można wykorzystać jako fragmenty dłuższych tekstów na stronę internetową. Nie stworzy natomiast długiego, specjalistycznego artykułu.
Dlatego w dalszym ciągu dobry content manager jest na wagę złota! Zobacz, na czym polega jego rola i jak zatrudnić odpowiednią osobę. Piszemy o tym w artykule „Content Manager: zawiadowca firmowych treści”.
Tekst powstał z pomocą narzędzi:
Semji: Contelia – Semji
Senuto: Senuto | Więcej ruchu z Google dzięki decyzjom opartym na danych
SurferSEO: Home · Surfer (surferseo.com)
Writesonic: Writesonic AI Writer – Best AI Writing Assistant
PS: Gdyby nie ludzki redaktor, przyjemność z czytania byłaby o wiele mniejsza. 😉
Marta Smyrska
Strateg, maksymalistka i zawodowa optymistka. Odpowiada za sprzedaż i obsługę klientów. Twórczyni kreatywnych procesów i procedur, specjalizuje się w tworzeniu flow dla zespołu. Wcześniej autorka Polityki i Account Manager w agencjach PR.
Powiązane artykuły

Jak zrobić kampanię kursu online za zero złotych?
Jak sprzedać kurs za kilkadziesiąt tysięcy złotych? Przedstawiamy case study kampanii promocyjnej, dane z Islay…
Czytaj dalej