10 zasad profesjonalnej komunikacji (nie tylko) na LinkedIn
10 zasad profesjonalnej komunikacji (nie tylko) na LinkedIn
Jakimi zasadami warto się kierować, by nasze konto na LinkedIn było profesjonalne i pracowało dla nas?
1. Budowanie sieci kontaktów ‒ dobrze to o Tobie świadczy, gdy zapraszasz do swoich kontaktów te osoby, które znasz osobiście. Jeśli kogoś nie znasz, to napisz jasno w zaproszeniu, dlaczego zależy Ci na kontakcie.
2. Wiadomość powitalna – dobre pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz. Co zawrzeć w takiej wiadomości? Spersonalizuj wiadomość powitalną ‒ sztampa nie jest dobrze odbierana. Miło będzie, jeśli zapytasz odbiorcę również o to, czy możesz coś dla niego zrobić i zaproponujesz mu coś wartościowego.
3. Responsywność – reaguj na wiadomości, odpowiadaj szybko, ale nie musisz tego robić natychmiast. Nie jesteś maszyną! Odpowiedź wysłana następnego dnia roboczego – to dobry standard.
4. Givers Gain / Dający Dostają ‒ zasada ta bazuje na regule wzajemności, daj się poznać jako osoba chętna do pomocy, dzielenia się wiedzą, potrafiąca wesprzeć, wiarygodna, a wtedy i inni chętniej Ci pomogą.
5. Rekomendacje ‒ proś tylko te osoby, które dobrze Cię znają.
6. Aktywność ‒ warto brać udział w eksperckich dyskusjach – to metoda, na dotarcie do szerokiego grona osób z branży, w której pracujesz.
7. Buduj relacje ‒ w dobrym tonie jest pogratulować sukcesów, zmiany pracy lub awansu. Udostępniaj i lajkuj statusy innych.
8. Grupy ‒ dołącz do dyskusji. Udzielanie się w grupach jest jak najbardziej pożądane, ponieważ pokazuje, że jesteś zainteresowany samorozwojem oraz że chcesz się dzielić swoimi umiejętnościami ze społecznością. Ale nie zamieszczaj własnych postów w grupach, jeśli one nie niosą istotnej wartości dla innych.
9. Kontra do rynku – wyrażaj śmiało swoją opinię, jeśli masz odmienne zdanie, ale pamiętaj ‒ nie krytykuj i nie komentuj negatywnie postów innych użytkowników LinkedIn.
10. Autentyczność ‒ po pierwsze pozostań sobą, twoja unikalna perspektywa ma znaczenie. Ale wykorzystuj są w określonym celu. Publikuj tylko to, co ma wartość dla czytelników LinkedIn.
A ponadto dwie reguły, które są zawsze na miejscu:
• Personalizacja – Personalizuj komunikaty. Wysyłasz zaproszenie do kontaktów? Gratulujesz znajomemu awansu? Zadbaj o personalizację komunikatów – sztampa nie jest dobrze odbierana. Automatyzacja uprzejmości nie wychodzi jej na dobre!
• Konsekwencja Wyrażane opinie powinny być spójne – brak konsekwencji jest łatwy do wychwycenia, co z pewnością zmniejszy Twoją wiarygodność. Jeśli jednak zdarzy ci się pomylić, sprostuj to. Nie obawiaj się przyznawać do błędów, to też buduje Twoja wiarygodność.
Inwestycja w komunikację to zawsze opłacalny interes. LinkedIn to inwestycja w Twoją przyszłość, zacznij pracę już dzisiaj, żeby za jakiś czas zgarnąć komunikacyjną i sprzedażową premię.
Powiązane artykuły
Szorstki feedback, czyli – jak przyjmować krytykę
Krytyka przynosi Ci większy zasięg, urealnienie idei oraz okazję do innowacji.
Czytaj dalejTrębacze w pociągu
10 zasad profesjonalnej komunikacji (nie tylko) na LinkedIn utworzone przez …
Czytaj dalejAkcja transformacja: profil na LinkedIn przed i po
10 zasad profesjonalnej komunikacji (nie tylko) na LinkedIn utworzone przez …
Czytaj dalej